Ena od stvari, ki je zanič o staranju, je skrbeti za upokojitev. Ko prenehate delati, ali ne boste imeli dovolj denarja za življenje? In seveda, hočeš prav shajati v svojih zlatih letih, tako da boste želeli živeti dobro, kajne?

Investirajte pravilno in to ne bo problem, vendar pa je za mnoge veliko težav, saj ugotovimo, kakšne so prave naložbe, ker ni nič več frustrirajuće kot vlagati v težko zasluženi denar in ugotoviti, da ste na trgu izgubili 50 odstotkov.

Torej, v kaj bi morali vlagati? Kaj lahko pričakujete, bo zagotovilo dobro stopnjo donosa? Morda je lažje reči kot narediti, če pa pride do priložnosti, pojdite v profesionalne športe.

Foto: Jim McIsaac / Getty Images

Leta 1993 je bila najbolj dragocena športna franšiza v Združenih državah New York Yankees, ki je znašala 225 milijonov dolarjev. Hitro naprej do leta 2015, in Bronx bombniki so vredni $ 3,2 milijarde. To je povečanje za 1,422 odstotka!

Da bi to dalo v nadaljnjo perspektivo, je George Steinbrenner kupil ekipo leta 1973 za 8,7 milijona dolarjev. Z vrednostjo 3,2 milijarde dolarjev je družina Steinbrenner dosegla stopnjo donosa na začetni naložbi v višini 367,8 odstotka.

To ni nič v primerjavi s tem, koliko so se Dallas Cowboys povečali v vrednosti. Leta 1993, ko so zbrali svoj drugi Super Bowl zaporedoma za Buffalo Bills, so bili Cowboys ocenjeni na 175 milijonov dolarjev. Kljub temu, da so v naslednjih nekaj desetletjih osvojili le še en Super Bowl in so v ligi opredelili povprečnost, so Cowboys zdaj najbolj dragocena športna franšiza na svetu, in sicer na 4 milijarde dolarjev.

To je povečanje za 2.285,71 odstotka!

Na splošno so ljudje, ki so vlagali v nogometne ekipe, videli, da se njihove naložbe najbolj povečujejo od leta 1993 do danes. Od prvih 25 športnih ekip leta 1993 se je vrednost sedmih ekip NFL povečala za več kot 1.000 odstotkov (Dallas Cowboys-2,312.14 odstotka, NY Giants-1.866,67 odstotka, San Francisco 49ers-1.800 odstotkov, Chicago Bears-1.633,33 odstotka, Philadelphia Eagles- 1.600 odstotkov, Seattle Seahawks-1.246,67 odstotka, Miami Dolphins-1.233,33 odstotka).

Foto: Alex Goodlett / Getty Images

Štiri baseball ekipe so se povečale za več kot 1.000 odstotkov (NY Yankees-1,422.22 odstotka, Los Angeles Dodgers-1.200 odstotkov, Boston Red Sox-1.200 odstotkov, Chicago Cubs-1,125 odstotkov).

V NBA so se samo tri ekipe povečale za več kot 1.000 odstotkov (New York Knicks - 1.785,71 odstotka, Chicago Bulls-1,428.57, Boston Celtics-1.259.26).

Najbolj dragocene ekipe iz leta 1993, tiste, ki so se najmanj zvišale, je bilo Toronto Blue Jays. Ko je družba Rogers Communications leta 2000 kupila ekipa, so plačali 140 milijonov dolarjev. Leta 1993 je bil vreden 200 milijonov dolarjev. Na podlagi številke leta 1993 se je Blue Jays povečal v vrednosti samo za 435 odstotkov, v primerjavi s tistim, kar so plačali, se je povečal za 621 odstotkov.

Če se zgodi, da ste umazani, smrdljivi, lahko kupite 1993 25 najbolj dragocenih ekip za nekaj več kot 4 milijarde dolarjev. Če pa bi jih želeli kupiti leta 2015, bi morali biti več kot umazani smrdljivi, ker bi potrebovali 47,01 milijarde dolarjev.

V redu, zato je v profesionalnih športih ogromno denarja, vendar le, če ste že bogati. Kaj pa ostali neobremenjeni ljudje?

No, če se vam bo pridružil prijatelj, ki pravi, da ima naslednjo odlično športno tekmovanje, vendar potrebuje malo začetnega denarja, da bi ga prinesel s tal, bi morda želeli vlagati, če lahko. Ko je George Halas leta 1921 kupil Chicago Bears iz družbe A. E. Staley Food Scrub Company, je plačal neverjeten 100 $ (1,329,30 $, ko je bil prilagojen za inflacijo). Bears zdaj vredi 2,45 milijarde dolarjev.

Timothy Mara je plačal $ 500 za New York Giants leta 1925 (6,798.43 $, ko je prilagojen inflaciji). Zdaj je ekipa vredna 2,8 milijarde dolarjev.

Morda se je zdelo kot izguba v višini 500 dolarjev v tistem času, toda ko postane 2,8 milijarde dolarjev pozneje, bodo vaši potomci zagotovo cenili žrtvovanje, ki ste jo naredili v njihovem imenu.

TEAMVrednost leta 1993 (v milijonih)Vrednost v letu 2015 (v milijonih)Povečanje odstotka
Dallas Cowboys1754,0002,285.71%
New York Giants1502,8001,866.67%
San Francisco 49ers1502,7001,800.00%
New York Knicks1402,5001,785.71%
Chicago Bears1502,4501,633.33%
Philadelphia Eagles1502,4001,600.00%
Chicago Bulls1402,0001,428.57%
New York Yankees2253,2001,422.22%
Boston Celtics1351,7001,259.26%
Seattle Seahawks1501,8701,246.67%
Miami delfini1501,8501,233.33%
Los Angeles Dodgers2002,4001,200.00%
Chicago Cubs1601,8001,125.00%
Boston Red Sox1902,1001,105.26%
Houston Oilers1501,490993.33%
Los Angeles Rams1501,450966.67%
Los Angeles Raiders1501,430953.33%
California Angels1401,300928.57%
Philadelphia Phillies1401,250892.86%
St. Louis Cardinals1651,400848.48%
New York Mets2001,350675.00%
Chicago White Sox160975609.38%
Baltimore Orioles1731,000578.03%
Atletika Oaklanda140725517.86%
Toronto Blue Jays200870435.00%
Nasveti Iz Zvezd:
Komentarji: